LEADING BY

EXAMPLE

Our staff and management teams are dedicated leaders of our beloved school.

Our dedicated

STAFF & MANAGEMENT TEAMS

“…a good school could be defined as a place where almost all students, staff members and management believe that if they do some work, they will be able to satisfy their needs enough so that it makes sense to keep working…” Adapted from CHOICE THEORY IN THE CLASSROOM – WILLIAM GLASSER

GOVERNING BODY

Adriaan van der Merwe

Chairman

Mevrou S&W
Mariana van Zyl

Skoolhoof

LIEZL DE SWARDT

Vice-chairman
Physical Planning

Elsabe
Elsabe Conradie

Departementshoof

Phil du Plessis

Head of Hostels

WILLIE JACOBS

Strategiese Beplanning

Charl Malherbe
Carl Malherbe

Sport

Michelle
michéle phelan

Opvoeder

unnamed
NEIL RETIEF

Marketing

Robert Schultheiss

Kunste

Madelein Smit

Madeleine Smit

Finances

Denisia
denisia swart

Sekretaresse

Ria
Ria Taylor

Educator

Theresa
Theresa van den Vyver

Opvoeder

SKOOLBESTUURSPAN

MEVROU
mariana van zyl

Skoolhoof

Ria
ria taylor

Deputy Principal
Academic Head

Theresa
theresa van der vyver

Departementshoof
Laerskool Operasionele Bestuurder

Elsabe
elsabé conradie

Departementshoof
Sport

Elmari
elmari basson

Head of Department: Commerce
Learners

Liesel
liezel fick

Head of Department: Foundation Phase

Michelle
michelle phelan

Beheerraad Personeelverteenwoordiger

Deidre
Deidré worsley

Public Relations
Marketing

ADMINISTRATIVE STAFF

Anel
Anel Beukes

Primary School Sport Organiser

Joalet
Joalet Human

Finansies

Riette
Riëtte Neethling

Marketing

Minda
Minda pretorius

Berader

Annalize
Annalize Streicher

Graphic Design


Denisia
Denisia Swart

Sekretaresse

Marielouw
Marielouw van der Merwe

High School Sport Organiser

 

Sharlene
Sharlene van deventer

Finansies

Gerta
gerta van zyl

School Tuckshop

Hendrina
hendrina van zyl

Sekretaresse


Amanda
amanda van der merwe

Receptionist
Head of Residence

DEELTYDSE PERSONEEL

Rykie
Rykie Boeke

Klavier

Marike_Kruger
marike kruger

High School Arts

Joria
Joria Nel

Laerskool Kuns

Lucy
Lucie van Molendorff

Violin
Primary School Orchestra

Liesl Stoltz
liesl stoltz

Fluit

ESTATE MANAGEMENT

Ben
ben burger

Maintenance Manager

Brian
Brian gunguluza

Algemene Assistent

HONEST
HONEST TSHAKA

General Assistant

MARIA
maria farao

Algemene Assistent

MYNIE
MYNIE WYNGAARDT

General Assistant

SAUL
saul williams

Voorman

Sue
sue davies

Estate Manager

HOËRSKOOL PERSONEEL

Elina
Elina Alting-Mees

English

Casper
casper badenhorst

Ingenieursgrafika en -ontwerp
Wiskundige Geletterdheid

Elmari
Elmari Basson

Economics
Economic and Management Sciences

Mari
maré bosch

Wiskunde

Lizhan
lizhan bredenhann

Economic and Management Sciences
Life Orientation

Gretha
Gretha Burnett

Afrikaans
Frans

Heloise
Heloïse Coetzee

Life Sciences
Natural Sciences

Elsabe
elsabé conradie

Rekeningkunde

Bianca de Villiers (1)
BIANCA DE VILLIERS

English

Hanlie de Waal
hanlie de waal

Afrikaans
Engels

Beaula
Beaulah Dreyer

Afrikaans

Marlene
Marlene Dreyer

Rekenaarstoepassingstegnologie

fRANCELLE
francelle du plessis

English
Creative Arts

Thalita Eberson
Talita Ebersohn

Wiskunde

Talitha Ferreira
thalita ferreira

Technology

 

Sumari
Sumari fourie

Ekonomiese Bestuurswetenskappe
Ekonomie
Rekeningkunde

Christelle
Christelle Gava

German
Music

Cara Hamer
cara hamer

Rekenaarstoepassingstegnologie
Lewensoriëntering
Kodering

Rene
René hamer

Physical Sciences
Natural Sciences

Talita Hill
talita hill

Wiskunde

 

Anri
anri keevy

English

 

Liana
liana kemp

Wiskunde

 

Mada
mada klein

Consumer Studies

 

Chester
chester meyer

Koor
Klavier
Skeppende Kunste

Hannelie
hannalie muller

Afrikaans
Creative Arts

Anjulie
anjulie nock

Skeppende kunste
Hoërskool Orkes

Michelle
Michéle Phelan

English
French

Danelle Rabie
danelle rabie

Rekenaarstoepassingstegnologie
Wiskundige Geletterdheid

Jackie
Jackie Scheepers

Economics
Economic and Management Sciences
Life Orientation

Caine
Carine Schultheiss

Lewenswetenskappe
Natuurwetenskappe

Marsha
Marsha Schwartz

Afrikaans
German

Cara Smit
Cara Smit

Afrikaans

Liezel
liesl stevens

Geography
Social Science

Rhode
rhodé strydom

Natuurwetenskappe
Wiskunde

Lynette
lynnette strydom

Mathematics
Mathematical Literacy

Karen Swart
karen swart

Geskiedenis
Sosiale Wetenskappe

Michelene
Michélene van der merwe

Physical Sciences

Esmari
ESMARIE visagie

Fisiese Wetenskappe
Wiskunde

Marli
Marli Visagie

Life Orientation
Life Sciences

PRIMARY SCHOOL STAFF

Huibreth Beukes
huibreth beukes

Music
Foundation Phase Choir


Lehan
Lehan Burger

Graad 5
Engels
Wiskunde
Skeppende Kunste

Lizanie
Lizanie Cronje

Grade 6
Life Orientation
Personal & Social Sciences

Karen
KAREN DE VILLIERS

Engels
Afrikaans
Remediëring

Ammie
Ammie Dippenaar

Grade 7
Life Orientation

 

Liesel
Liezel Fick

Graad 3


Franzette
Franzette fourie

Grade 2


Chilida Heydenreich
CHILIDA HEYDENREICH

Natuurwetenskappe
Afrikaans

Nina
Nina hörnlein

Grade 2 Assistant


Mariette
Mariëtte louw

Graad 4
Wiskunde
Afrikaans

Aletta
Aletta Marais

Grade 3 Assistant


Hesna
hesna rust

Kinderkinetikus


 

Annalize Strangveld
annalize strangfeld

Grade 1 Assistant


Neashia
janesia tredoux

Rekenaarvaardigheid


Theresa
THERESA VAN DER VYVER

Mathematics
English
Coding

Mari van Wyk
mari van wyk

Afrikaans
Engels

Deidre
Deidré Worsley

Grade 1

VOORSKOOLSE SENTRUM PERSONEEL

cORNE
Corné le Roux

Voorskoolse Sentrum Operasionele Bestuurder
Kabouters

mARITZA
maritsa de jager

Grade R


MOSES
MOSES MATENDA

Algemene Assistent


Lenise Kamfer
Lenise kamfer

Kabouters Assistant

 

Johanna Kok
Johanna Kok

Elfies Assistent

 

Liesl Stoltz
sharon o'Conell

Grade R Assistant

 

Hilane
HILANÉ ROSSOUW

Pixies

Gladys Ruiters
Gladys Ruiters

Pixies Assistant

Hesna
Hesna Rust

Kinderkinetikus

Elske
ELSKE SWANEPOEL

Elfies

PARENT TEACHER ASSOCIATION

GRAAD 1

Danielle Wium

GRAAD 2

Danelle Kotze

GRAAD 3

Elanza Basson

GRAAD 4

Annamarie Carstens

GRAAD 5

Christelle van Zyl

GRAAD 6

Janine Rademeyer

GRAAD 7

Julia Joubert

GRAAD 8

Corene Schreuder

GRAAD 9

Claudette du Plessis

GRAAD 10

Mariëtte Lemmer

GRAAD 11

Charleen de Wet

GRAAD 12

Nadine Steenkamp

Our school leaders

MATRIC COUNCIL & PREFECTS

GRAAD 7 PREFEKTE 2020
Agterste ry v.l.n.r:

Nina Haarhof, Amber Baloyi,
Isabella Groenewald, Erna-Mari Conradie, Anri Bene, Emma van Zyl
Voorste ry:
Zani Smith, Jana Geldenhuys, Mila Ferreira

GRAAD 8 VRL 2020
V.l.n.r:
Heyke Lombard, Cathryn Botes,
Anke Stofberg

VRL 2019/2020
Agterste ry v.l.n.r:
Lara Williams, Megan Home,
Mia Swart
Middelste ry:
Jana Stofberg, Greta Dreyer,
Alexandra During, Meghan Damonse
Voorste ry:
Kerrin de Nobrega, Annemay Schade,
Francesca Nel, Zoë Roland,
Danielle du Plessis

MATRIEKRAAD 2019/2020
Agterste ry v.l.n.r:
Jana Smit, Jean-Miri Olivier, Mia Swart, Minette Liebenberg
Vierde ry:
Rochelle Visagie, Lara Jacobs,
Alexandra During, Ezelle Muller
Derde ry:
Andrea Wolhuter, Nina Eloff,
Joe-Mari Kleynhans, Hayley Hechter
Tweede ry:
Bianca Kirstein, Mia Louw,
Amanda van der Merwe
Voorste ry:
Lima du Toit, Kerrin de Nobrega,
Joy Blankenberg, Mia Basson

KOSHUIS PREFEKTE 2020
Agterste ry v.l.n.r:

Donna Kotze, Anja du Toit,
Chloë Ribbens, Ann Naude,
Rochelle Visagie
Middelste ry:
Lente Viljoen, Jana Smit,
Ansa Wannenburg, Kirsten Viljoen
Voorste ry:
Andrea Wolhuter, Mia Louw,
Joe-Mari Kleynhans

JUNIOR STADSRAAD 2020
Agterste ry v.l.n.r:
Abigail le Roux, Anne Venter,
Izelma van der Westhuizen
Voorste ry:
Janke Els, Anika le Roux, Anais van Wyk,
Courtney Hendricks